Viinitiloja-Reinin-varrella-Saksa-Olympia

Jokiristeily - Reinin helmet viidessä päivässä

5
päivää
alk. 2 080 €/hlö
Uutuus

Risteilemme Reinillä viiden päivän ajan ensimmäisen luokan Ms Viva Enjoy -laivalla nauttien laadukkaista all inclusive -palveluista. Kevääseen hiljalleen heräävät joenrantamaisemat Saksassa ja Alankomaissa sekä mielenkiintoiset kierrokset kaupungeissa luovat upeat puitteet tälle Reinin risteilylle.

Jokiristeily Reinin helmet

Matkareitti
Düsseldorf (Saksa)
kävelykierros/risteily alkaa
Amsterdam (Alankomaat)
kanaaliristeily
Rotterdam (Saksa) ja Dordrecht/Kinderdijk (Alankomaat)
kävelykierros ja retki
Nijmegen (Alankomaat)
kävelykierros
Düsseldorf (Saksa)
risteily päättyy
Köln (Saksa)
retki

Jokiristeilymme alkaa  Düsseldorfista  ja tänne myös palaamme neljä yötä risteiltyämme. Risteilemme Rein-joella, Alankomaiden ja Saksan historiallisiin kaupunkeihin, joissa voit ihastella upeita katedraaleja, tunnelmallisia aukioita ja perinteisiä tuulimyllyjä. 

Jokainen pysähdys on kuin aikamatka, jossa voit aistia eri aikakausien tunnelmaa ja oppia uutta Euroopan rikkaasta kulttuuriperinnöstä. 

Risteilyn päätyttyä teemme vielä bussilla retken Kölniin ennen kuin lennämme Düsseldorfista takaisin Helsinkiin. Nautimme risteilyllä mielenkiintoisten kohteiden lisäksi hyvästä palvelusta ja herkullisista aterioista laivalla.

Jokiristeilyllä nautimme laadukkaasta all inclusive -konseptista. Runsas aamiainen noutopöydästä sekä lounas ja päivällinen, jotka molemmat tarjoillaan pöytään. Ruokailuilla on joustavat aikataulut. Lisäksi iltapäivisin tarjoillaan kahvi ja tee asiaankuuluvine lisukkeineen. Kaikki vedet, virvoitusjuomat, oluet, viinit, aperitiivit, digestiivit ja väkevät alkoholit sekä päivittäin vaihtuva cocktail sisältyvät all inclusive -pakettiin. 

Matkamme sisältää enemmän

Matkan hinta sisältää suorat reittilennot, majoituksen 2h hytissä, all inclusive -palvelut laivalla, ohjelman mukaiset kuljetukset, retket ja kiertokäynnit sekä paljon muuta. Suomalainen matkanjohtaja. Lisämaksu 1h hytistä alk. 220 €.

Matkan hinta ja ehdot

Ms Viva Enjoy on 135 metriä pitkä, ensimmäisen luokan jokilaiva, joka on valmistunut vuonna 2024. Matkustajia laivaan mahtuu enimmillään 190. Laivalla on kolme majoituskantta. Noin 15 neliön hyttimme sijaitsevat keskimmäisellä Ruby-kannella sekä ylimmällä Diamond-kannella. Hyttivarustukseen kuuluu ranskalainen parveke, taulutelevisio, minibaari, kahvikone, laadukkaat kylpytuotteet, hiustenkuivaaja, tallelokero, ilmastointi sekä WC ja suihku.  

Ylimpänä on osittain katettu aurinkokansi lepotuoleineen ja loungeineen, sekä pieni allas. Viihtyisissä yleisissä tiloissa on kolme ravintolaa, baari ja lounge sekä pieni kirjasto. Laivan peräosassa sijaitsevassa bistrossa voi nauttia päivällisen varaamalla pöydän etukäteen. Alakannella on pieni kuntosali ja wellness-tila. Risteilykohteisiin voit tutustua myös omatoimisesti laivan polkupyörillä. 

Matkaohjelma

24.2. – 28.2.2026

A=aamiainen, L=lounas, P=päivällinen, AI= all inclusive 

Huom! Risteilyn reitti on muuttunut alkuperäisestä. Muutokset huomioitu ohjelmassa ja ilmoitettu matkan aiemmin varanneille 19.11.2025.

Kaupungintalo-Dusseldorf-Saksa
Helsinki – Düsseldorf

1. päivä, tiistai Lento (Finnair) Helsingistä Düsseldorfiin klo 7.40–9.10. Düsseldorf on puolen miljoonan asukkaan tärkeä talouselämän keskus Reinin varrella ja on myös Nordrhein-Westfalenin osavaltion pääkaupunki. Tutustumme Düsseldorfiin pienellä kävelykierroksella, joka alkaa suositulta Rheinuferpromenade-kävelykadulta. Matkan varrella näemme vaikuttavan Rheinturmin, korkean televisiotornin sekä vanhankaupungin, joka tunnetaan nimellä Altstadt. Vanhakaupunki on Düsseldorfin sydän, täynnä historiallisia rakennuksia, kapeita kujia ja viihtyisiä aukioita. 

Syömme lounaan ennen kuin nousemme iltapäivällä laivaamme Ms Viva Enjoy, joka lähtee Reiniä pitkin kohti Alankomaita klo 17.00. (L, AI laivaan nousun jälkeen) 

Vanhat-varikkaat-talot-Amsterdam-Hollanti
Amsterdam

2. päivä, keskiviikko Saavumme klo 8.00 Amsterdamiin. Omaleimainen Amsterdam on Euroopan suosituimpia kaupunkilomakohteita. Keskustan ilme on pikkukaupunkimainen värikkäine rakennuksineen, kanavineen ja siltoineen. Jotkut sympaattisista vanhoista taloista ovat hieman etukenossa, koska tällä tavalla päätykolmion vinssillä oli helpompi nostaa tavaroita huoneistoihin. Laulu iloisesta Amsterdamista kertoo taas osaltaan suvaitsevaisuuden ilmapiiristä. 

Vierailijoille kaupunki avautuu kenties parhaiten puolentoista tunnin kanavaristeilyllä, jonka teemme aamupäivän aikana. Pohjolan Venetsiaksikin kutsutussa Amsterdamissa kanavaverkoston pituus on toistasataa kilometriä. Kanava-alue on Unescon maailmanperintökohde. Iltapäivällä on vapaa-aikaa tutustua kaupunkiin omatoimisesti. Laiva on Amsterdamissa klo 22.00 asti. (AI) 

Tuulimylly-Kinderdijk-Hollanti
Rotterdam - Dordrecht

3. päivä, torstai Saavumme Saksan Rotterdamiin klo 06.00 aamulla. Sen satama on Euroopan suurin ja koko maailman kolmanneksi suurin. Rotterdamia pommitettiin raskaasti toisen maailmansodan aikana, joten kaupungin arkkitehtuuri edustaa pääasiassa mielenkiintoista modernismia. Tunnetuimpiin rakennuksiin kuuluu muun muassa gastronomian kirjoa tarjoava kaarimainen kauppahalli. Runsaan ruoka- ja juomatarjonnan lisäksi kauppahallin yhteyteen on rakennettu myös asuinkerroksia. Hämmästyttävä Kijk Kubus -kompleksi koostuu kahdesta suuresta ja 38 pienemmästä kuution muotoisesta rakennuksesta. Kaupungin symboli on joutsenta muistuttava Erasmus-silta. Teemme aamiaisen jälkeen kävelykierroksen, jolloin näemme muun muassa kauppahallin ja kuutiorakennukset. Risteilymme jatkuu jo klo 12.00 takaisin kohti Alankomaita.  

Dordrecht on viehättävän rauhallinen ja historiallinen kaupunki, joka tunnetaan erityisesti kauniista kanaaleistaan ja rikkaasta historiastaan. Dordrechtiin saavumme klo 14 ja teemme muutaman tunnin bussiretken Kinderdijkiin, jossa sijaitsee Alankomaiden suurin tuulimyllyjen keskittymä. Tuulimyllyjä käytettiin aikoinaan maavalleilla erotettujen alueiden eli poldereiden kuivattamiseen. Kinderdijkissä on jäljellä vielä 19 historiallista tuulimyllyä ja alue on nykyisin Unescon maailmanperintökohde. Risteily jatkuu klo 23.00 kohti Nijmegenia. (AI) 

Nijmegenissä on paljon viihtyisiä aukioita ja kahviloita
Nijmegen

4. päivä, perjantai Nijmegen lienee Alankomaiden vanhin kaupunki roomalaisajoilta periytyvällä historiallaan. Nijmegenissä tuntuukin kuin olisi astunut ajassa satoja vuosia taaksepäin. Monet historialliset rakennukset ja viihtyisät aukiot ovat kaupungin tunnusmerkkejä. Tuliaisia voi tinkiä Alankomaiden vanhimalla ostoskadulla ja viehättävissä terassikahviloissa voi pysähtyä kupposelliselle. 

Teemme pienen kävelykierroksen Nijmegenissä, jossa pysähdymme klo 7.00–17.00. (AI) 

Katedraali-ja-Hohenzollern-silta-Koln-Saksa-Olympia
Düsseldorf - Köln - Helsinki

5. päivä, lauantai Saavumme varhain aamulla takaisin Düsseldorfiin. Rauhallisen aamiaisen jälkeen noin tunnin kuljetus kohti Kölniä. Köln on yksi Saksan vanhimmista kaupungeista, jonka näkyvin maamerkki on Unescon maailmanperintökohteisiin kuuluva Kölnin tuomiokirkko. Kölnin pitkä historia alkoi roomalaisaikana, kukoisti keskiajalla merkittävänä kauppakaupunkina ja kärsi valtavia tuhoja toisen maailmansodan aikana. Teemme kävelykierroksen läpi kaupungin historiallisen keskustan, voit ihailla upeaa goottilaista tuomiokirkkoa, tutustua viehättäviin aukioihin, värikkäisiin taloihin ja oppia kaupungin rikkaasta menneisyydestä.

Syömme lounaan ja vapaa-ajan jälkeen ajamme Düsseldorfin kentälle. Suora lentomme (Finnair) lähtee klo 18.40. Helsinkiin, jonne saavumme 22.00.  (A, L) 

Varaa matka omalle ryhmällesi

Kun kokoat vähintään 10 hengen ryhmän, järjestämme matkan yksilöllisenä teille.

Matka omalle ryhmällesi

Hinta, sisältö ja ehdot

Jokiristeily - Reinin helmet viidessä päivässä
  • reittilennot turistiluokassa   
  • lentokenttäkuljetukset matkakohteessa
  • majoitus kahden hengen hytissä
  • all inclusive -palvelut laivalla 1. päivän päivällisestä 5. päivän aamiaiseen sekä tulo- ja lähtöpäivän lounas
  • ohjelmassa mainitut kuljetukset ja retket
  • lento- ja turistiverot sekä muut viranomaismaksut
  • satamamaksut
  • juomarahat paikallisoppaille, bussinkuljettajille sekä laivan henkilökunnalle
  • Olympian suomalainen matkanjohto 

Matkan ehdot ja ohjeet

Jokiristeily - Reinin helmet viidessä päivässä

Lisämaksu yhden hengen hytistä on keskikannen hytissä 220 €, yläkannen hytissä 260 €.
Huom! 1h hyttejä on rajoitetusti.

Matkan perushinta 2-hengen hytissä keskikannella on 2 080 €/henkilö, yläkannella 2 180 €/henkilö.

Lentolippuja varten tarvitsemme matkustajien tarkat henkilötiedot, joiden tulee täsmätä passin/henkilökortin kanssa. Toimita meille värillinen kopio passisi kuvasivusta/henkilökortista matkavarauksesi yhteydessä tai viimeistään 3 kuukautta ennen matkaa. Mikäli uusit passin/henkilökortin ennen matkaa, toimita kopio myös uudesta asiakirjasta viimeistään 3 kuukautta ennen matkaa. Kopiot voit lähettää Omaloman kautta tai suojattuna sähköpostilla osoitteeseen passi(at)olympia.fi. 

Ryhmän minimikoko 15 matkustajaa. Olympia varaa oikeuden perua lähdön, mikäli vähimmäisosallistujamäärä ei täyty.

Retkillä on paljon kävelyä, joten osallistuminen edellyttää normaalia liikuntakykyä. Matka ei sovellu liikuntarajoitteisille.

Varustamo pidättää oikeuden muuttaa reittiä, laituripaikkoja ja aikatauluja sääolosuhteiden, liian alhaisen tai korkean vedenpinnan tason tai viranomaisten teknisten tms. rajoitusten vuoksi. Matkustajat voidaan kuljettaa myös bussilla kohteeseen. Äärimmäisessä tapauksessa risteily voidaan peruttaa ylivoimaisen esteen vuoksi.

Maksuehdot: Ennakkomaksu 550 €. Loppumaksu erääntyy 65 vrk ennen lähtöä.

Peruutusehdot: Matkan erityisluonteen vuoksi matkaan sovelletaan poikkeavia peruutusehtoja.
Mikäli matkustaja peruuttaa matkansa

  • viimeistään 121 vrk ennen matkan alkua, pidätetään 10 % matkan hinnasta
  • 120–61 vrk ennen matkaa, pidätetään matkan ennakkomaksu
  • 60–46 vrk ennen matkaa, pidätetään 60 % matkan hinnasta
  • 45–15 vrk ennen matkaa, pidätetään 80 % matkan hinnasta
  • 14 vrk tai vähemmän ennen matkan alkua, pidätetään 95 % matkan hinnasta

 

Matkan hinta perustuu euroon.

Olympia Kaukomatkatoimisto varaa Yleisten matkapakettiehtojen kohdan 8. mukaisesti oikeuden matkapaketin hinnanmuutokseen verojen ja muiden julkisten maksujen, valuuttakurssien sekä polttoaineiden tai muiden energialähteiden hinnoista aiheutuvien kuljetuskustannusten muutosten nojalla.

Vastuullinen matkanjärjestäjä on Olympia Kaukomatkatoimisto, joka on asettanut vakuuden Suomen Kilpailu- ja Kuluttajavirastoon (KKV).

Matkoja on myynnissä rajoitettu määrä. Tässä ilmoitetut matkan tiedot ja hinta perustuvat tämän päivän tilanteeseen ja voivat muuttua. Matkan ajantasaiset tiedot, hinta ja saatavuus ovat aina saatavissa olympia.fi -verkkopalvelusta tai toimistostamme. Matkan varaushetkellä vallitseva matkan sisältö, hinta ja matkaehdot muodostuvat osaksi matkasopimusta, joten kehotamme tutustumaan niihin huolellisesti. Annamme mielellämme lisätietoja.

Matkaan sovelletaan Yleisiä Matkapakettiehtoja sekä Olympian lisä- ja erityisehtoja.

Olympian yleiset matkaehdot
5 päivää alk./hlö 2 080 €
  • 24.2.2026 - 28.2.2026
    alk. 2 080€/hlö

Ennakkovaraa matka:

Tämä matka on ennakkovarattavissa tällä lomakkeella. Saat ennakkovarauksesta erillisen vahvistuksen, kun olemme käsitelleet ennakkovarauspyyntösi. Kun matkan hinta ja ohjelma varmistuvat, lähetämme uuden varausvahvistuksen. Voit silloin päättää, haluatko tehdä sitovan varauksen maksamalla ennakkomaksun. Matkan tiedot ovat tätä ennen alustavia ja voivat muuttua.

Tietojasi käytetään vain ennakkovarauksen tekemiseen ja siihen liittyviin yhteydenottoihin. Jos tilaat uutiskirjeemme, saat sen sähköpostiisi noin kerran kuukaudessa. Suojaamme tietosi tietosuojaselosteessamme kuvatulla tavalla.
Haluatko kysyä lisää matka-asiantuntijaltamme? tai soita (09) 6962 770

Palvelemme arkisin klo 9-16. Voit myös lähettää sähköpostia olympia@olympia.fi.

 

Hyvä tietää jokiristeilystä Reinillä

Reinin risteilyitä teemme lähes ympäri vuoden. Tällä sivulla esitelty viiden päivän jokiristeily tehdään helmikuun lopulla, jolloin päivälämpötilat ovat useimmiten yli + 12 asteen, yöllä viileämpää. Matkalle kannattaa varata ajankohtaan sopiva vaatetus, myös tuulenpitävä takki sekä kevyt sadevarustus on hyvä olla mukana. Mukavat jalkineet (esim lenkkitossut tms) ovat tärkeimmät matkavarusteet, kohteisiin tutustutaan kävelyretkillä ja kaupungeissa on myös mukulakivikatuja. Oleskelu laivalla on melko rentoa eikä päivällisille tarvitse pukeutua esim. pikkutakkeihin tai solmioihin, eivät ne toki kiellettyjäkään ole.

Varustamo pidättää oikeuden muuttaa reittiä, laituripaikkoja ja aikatauluja sääolosuhteiden, liian alhaisen tai korkean vedenpinnan tason tai viranomaisten teknisten tms. rajoitusten vuoksi. Matkustajat voidaan kuljettaa myös bussilla kohteeseen. Äärimmäisessä tapauksessa risteily voidaan peruttaa ylivoimaisen esteen vuoksi.

Matkakohteissa valuuttana on euro. Luottokortit käyvät lähes kaikkialla. Laivalla mahdolliset lisäveloitukset voi myös maksaa luottokortilla.

Viiden päivän Reinin risteilyllä näet yhden Unescon maailmanperintökohteen:
Kinderdjik - tuulimyllyt